"Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" - Paul Morphy

Archiwum: | 2016 | 2017 |


Wiadomości archiwalne - 2016Zakończenie roku 2016            29.12.2016

Powiększ W czwartkowy wieczór najbardziej aktywni członkowie naszego kółka szachowego spotkali się po raz ostatni w tym roku w "Klubie pod sceną".
Nie obyło się bez lampki "szampana", bo to i koniec roku i jednocześnie - prawie dla wszystkich - rok od czasu gdy zaczęli poznawać tajniki królewskiej gry. Trzeba przyznać, że dzieci spędziły ten rok bardzo pracowicie: zaczynali od poznawania "szachowego alfabetu" a teraz są już doświadczonymi szachistami. Potwierdzeniem osiągniętego poziomu są świetne wyniki uzyskiwane na turniejach jak i zdobywane kategorie szachowe. To dzięki nim Koszęcin zaistniał na szachowej mapie Polski!
Życzymy naszym młodym szachistom dalszych sukcesów w 2017 roku !!! .

Oczywiście rozegrano także miniturniej szachowy. Zwyciężył z kompletem punktów Michał przed Szymonem i Olą. Michał (posiadający dwukrotnie większy od pozostałych szachowy staż) już od dłuższego czasu nie zaznał porażki w naszych turniejach - chyba przeciwnicy muszą w końcu uwierzyć w swoje możliwości i trochę bardziej się postarać .


Powiększ

Mistrzostwa szkół i przedszkoli            19.12.2016

Joasia i Szymon wzięli udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli, które odbyły się w poniedziałek 19 grudnia w katowickim "Spodku". W kilkunastu grupach rozgrywkowych (z podziałem wg klas oraz oddzielnie dziewczęta i chłopcy) uczestniczyło ogółem 1.506 młodych szachistów. Grano 7 rund z tempem 10 minut dla zawodnika na partię.
Świetnie zagrał Szymon, który z dorobkiem 5 pkt. zajął bardzo wysokie 8. miejsce w 72-osobowej grupie przedszkolaków.
Bardzo dobrze spisała się także Joasia, dla której był to pierwszy występ na szachowej arenie poza naszą miejscowością. Joasia wywalczyła 3 punkty i zajęła 35. miejsce wśród dziewcząt klas V. Trzeba tu zaznaczyć, że grające w tej grupie dziewczęta to już doświadczone zawodniczki z 5 lub 6-letnim "szachowym stażem" - wiele z nich legitymuje się I lub II kategorią szachową a kilkanaście posiada także rankingi międzynarodowe.
Duże brawa dla obojga naszych szachistów!!
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz paczki ze słodyczami. Szymon, tak jak pozostali przedszkolacy, otrzymał także pamiątkowy medal Mistrzostw.Zabrzańska Jesień przyjazna dla Oli            11.12.2016

Powiększ Ola i Szymon wystartowali w turnieju pn. "Zabrzańska Jesień" zorganizowanym w świetlicy dzielnicowej w Zabrzu-Grzybowicach. Grali w grupie obejmującej dzieci do 10 lat. Turniej - 7 rund z tempem gry P-30' - umożliwiał zdobywanie norm na V i IV kategorię szachową.

Pięknie zagrała Ola, która z dorobkiem 6 pkt. zajęła 2. miejsce. Tyle samo punktów zdobył też zwycięzca turnieju - Marcin Hajda z Radzionkowa - a o kolejności zadecydowała tutaj punktacja pomocnicza (warto zaznaczyć, że bezpośredni pojedynek między nimi wygrała nasza szachistka).
Ola uzyskała też świetny wynik rankingowy - 1413. Jest to więcej niż wynosi norma na IV a nawet na III kategorię (1350), lecz przyznanie tej ostatniej kategorii zależy od decyzji Komisji Kwalifikacji i Ewidencji (w tym przypadku tempo gry winno wynosić min. 60' na partię dla zawodnika). W każdym razie w tej chwili Ola IV kategorię ma już zdobytą! GRATULACJE!!

Niestety nie udało się Szymonowi podwyższyć posiadanej V kategorii. Po świetnym występie przed tygodniem w Kluczborku, dzisiaj nasz 6-letni szachista zanotował lekki spadek formy (tak to już bywa w sporcie ). Następnym razem będzie lepiej .


Powiększ

Turniej Mikołajkowy w Kluczborku            3.12.2016

Ola, Michalinka , Julka i Szymon wzięli udział w Mikołajkowym Turnieju Szachowym rozgrywanym już po raz siedemnasty w Kluczborku. Grali w grupie obejmującej uczniów klas I - III szkół podstawowych oraz przedszkolaków. Turniej rozgrywany był na dystansie 9 rund z tempem gry po 10 minut na partię dla zawodnika.
Cała czwórka świetnie grała zajmując wysokie miejsca w końcowej klasyfikacji. Szczególne brawa należą się Szymonowi, który z dorobkiem 6 pkt. z 9, będąc najlepszym spośród przedszkolaków, zajął bardzo wysokie 7. miejsce w ogólnej klasyfikacji. Szymonowi jako jedynemu z uczestników udało się wygrać ze zwyciężczynią w tej grupie, znaną już nam zawodniczką z Hetmana Częstochowa - Agnieszką Kokot.
Po 5 pkt. zdobyła nasza trójka dziewcząt i o kolejności decydowała tu punktacja pomocnicza. Puchar za zdobycie 3. miejsca wśród dziewcząt otrzymała Michalinka, Ola zajęła czwarte a Julka piąte miejsce w tej kategorii.
Uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody a także paczki wręczane przez Św. Mikołaja.


Powiększ

Nasze dziewczęta w Zawierciu

Wspaniale zaprezentowały się Ola i Michalinka w III Otwartych Mistrzostwach Szachowych Zawiercia, które odbyły się w niedzielę 20 listopada.
Ola zajęła pierwsze miejsce wśród dziewcząt do lat 8, zostając tym samym mistrzynią Zawiercia w tej kategorii wiekowej. To już kolejny w tym roku tytuł naszej 7-letniej szachistki. Przypomnijmy, że w kwietniu Ola została wicemistrzynią Częstochowy dzieci do lat 7 a w maju zdobyła tytuł mistrzyni Ziemi Kluczborskiej dziewcząt klas I - III oraz wywalczyła brązowy medal w mistrzostwach Zagłębia dzieci przed ukończeniem 8 lat.
Pięknie zagrała także Michalinka, która miała trudniejsze zadanie, gdyż była klasyfikowana w grupie do lat 10 (mimo, że nie ma jeszcze ukończonych 9 lat). Michalinka w tej kategorii zdobyła drugie miejsce i została wicemistrzynią Zawiercia dziewcząt do lat 10, ulegając tylko połówką punktu ponad rok starszej zawodniczce z Chorzowa (posiadającej o wiele bogatsze doświadczenie turniejowe). O świetnej grze Michalinki świadczy uzyskany ranking - 1331, bardzo bliski normy na III kategorię szachową (1350).

Duże brawa i gratulacje dla naszych młodych szachistek !!!.Powiększ

Jesienne turnieje zakończone             18.11.2016

Rozegrany został ostatni z ośmiu jesiennych turniejów. Zwyciężył z kompletem punktów Michał wyprzedzając Michalinkę i Olę.
Pierwsze miejsce w całym cyklu z dorobkiem 39 punktów zdobyła Ola. Tylko o 1 pkt. mniej miała Michalinka a trzecie miejce zajął Michał (26 pkt.; nie uczestniczył we wszystkich turniejach).


Powiększ

Zdobywcy kategorii szachowych


Kolejnym posiadaczem kategorii szachowej został Filip, który w sobotę 5 października wziął udział w turnieju klasyfikacyjnym dla dzieci w Szczyrku.
Filip wypełnił normę na V kategorię. Gratulujemy!.Jesień w Domu Kultury           4.11.2016


Powiększ W szóstym turnieju pierwsze miejsce zajęła Ola, wyprzedzając Szymona i Julkę.
Kolejność w czołówce po 6 turniejach nie uległa zmianie ale zmiejszył się dystans między pierwszą dwójką zawodników: 1. Michalinka - 32 pkt., 2. Ola - 30 pkt., 3. Michał - 18 pkt.
Do końca cyklu pozostały jeszcze 2 turnieje.

Jesienne turnieje


Powiększ W turnieju rozegranym 31 października zwyciężył Michał przed Michalinką i Ignasiem.
Po pięciu turniejach prowadzi Michalinka - 31 pkt. przed Olą - 23 pkt. i Michałem - 18 pkt.

Województwo śląskie nadal liderem            31.10.2016

Powiększ

Rozegrane zostały wszystkie tegoroczne szachowe imprezy dzieci i młodzieży objęte systemem punktacji sportu młodzieżowego w Polsce. Zwycięzcą wśród województw zostało, tak jak w poprzednich kilku latach, województwo śląskie!
Nasi młodzi szachiści nie mają łatwo na turniejach w naszym województwie, ale z drugiej strony mają okazję do zmierzenia swych sił z najlepszymi w kraju ! .
W tym systemie punktowane są odpowiednio miejsca zajęte przez juniorów w finałach Mistrzostw Polski w szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych oraz miejsca młodzików w mistrzostwach międzywojewódzkich (przepisy o sporcie przewidują rywalizację młodzików tylko do tego szczebla a organizowane mistrzostwa Polski przedszkolaków czy dzieci do 7 i 8 lat są jakby "nielegalne" ).
W mistrzostwach międzywojewódzkich młodzików (woj. śląskie rywalizuje tu z woj. opolskim) za 1. miejsce wśród dziewcząt i chłopców otrzymuje się 3 pkt., za miejsca 2 - 3 po 2 pkt. a za miejsca 4 -12 po 1 pkt.
W tej kategorii wiekowej punkty w tym roku zdobyli:
Powiększ


Mistrzostwa Świata Juniorów

Niestety bez medali dla naszych reprezentantów zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 8, 10 i 12, które odbywały się w dniach 19 - 30 pażdziernika w Batumi w Gruzji. Mistrzostwa rozgrywane były na dystansie 11 rund z tempem gry 90 minut na 40 posunięć + 30 min. na dokończenie partii + 30 sek./pos.
Z dziesiątki uczestniczących w mistrzostwach Polaków najlepszy wynik uzyskał Oskar Ogłaza z Opola, który z dorobkiem 7,5 pkt. zajął 15. miejsce w grupie do 12 lat (na 137 zawodników w tej grupie). O pół punktu mniej w kategorii dziewcząt do 10 lat zdobyła Magdalena Pawicka z Wrocławia plasując się na 16. miejscu (112 startujących). W grupie chłopców do 10 lat Wojciech Wielgus z Gliwic uzyskał 6 pkt. i zajął 54. miejsce (139 zawodników).

Oskar Ogłaza

Magdalena Pawicka

Wojciech Wielgus


Powiększ

Jesień w Domu Kultury


Od połowy października w ramach zajęć rozgrywany jest cykl 8 turniejów szachowych pn. "Jesień 2016".
Po 4 turniejach prowadzi Michalinka ( 25 pkt. ) przed Olą ( 23 pkt. ). Następni w kolejności: Julka i Michał zebrali dotychczas po 10 punktow.

Powiększ

Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich             22.10.2016

7-letnia Ola i o rok młodszy Szymon jako pierwsi z naszych młodych szachistów wzięli udział w oficjalnej imprezie dla członków Polskiego Związku Szachowego - Mistrzostwach Śląska Juniorów w Szachach Szybkich, które rozegrane zostały w Imielinie.
Mistrzostwa zgromadziły - jak co roku - najlepszych zawodników z naszego województwa, łącznie ok. 300 osób. Rozgrywane były na dystansie 9 rund z tempem gry P-10' + 5 sek./pos. Nasi szachiści startowali w najniższych grupach wiekowych - do 8 lat.
Świetnie zagrała Ola, która z dorobkiem 5 pkt. zajęła 11. miejsce wśród dziewcząt, wyprzedzając bardziej utytułowane oraz starsze od siebie zawodniczki. Ten wynik jest tym bardziej znaczący, że województwo śląskie jest od kilku lat zdecydowanym liderem w kraju we współzawodnictwie szachowym dzieci i młodzieży i tutaj jest najsilniejsza konkurencja (a przecież Ola będzie mogła jeszcze za rok startować w tej samej grupie wiekowej ). DUŻE BRAWA!!!.
Szymon w grupie chłopców zdobył 3 pkt. Nie jest to zły rezultat, biorąc pod uwagę, że poza dwoma wyjątkami wszyscy w tej 43-osobowej grupie byli starsi od niego o rok lub dwa. W następnych dwóch latach na pewno będzie więcej punktów .
Zwycięzcami w grupach dziewcząt i chłopców do 8 lat zostało rodzeństwo Pola i Jakub Seemann z MKSz Rybnik. Obydwoje uzyskali po 8 punktów.


Kibicujemy polskim młodym szachistom

Powiększ uczestniczącym w Mistrzostwach Świata Juniorów, odbywających w dniach 19 - 30 października w Batumi w Gruzji.
Mistrzostwa rozgrywane są w grupach dziewcząt i chłopców do lat 8, 10 i 12. W skład naszej reprezentacji wchodzi dziesięcioro medalistów Mistrzostw Polski (4 dziewczęta i 6 chłopców). Niektórzy z nich mogą być znani naszym "szachowym ludkom" bo często biorą udział w turniejach rozgrywanych w województwie śląskim. W polskiej ekipie grają m.in.: Wojciech Wielgus z Gliwic (w Rybnej zajął 2. miejsce w grupie do 10 lat), Martyna Wikar z Trzebini, Oskar Ogłaza z Opola, Magdalena Pawicka z Wrocławia.
W Batumi rundy rozpoczynają się codziennie o godz. 13 naszego czasu. Część partii jest transmitowana (linki "Live" na stronie mistrzostw).Powiększ

Kolejna kategoria szachowa zdobyta             1-2.10.2016

Michalinka, Ola i Szymon wystartowali w dwudniowym turnieju szachowym - XI Memoriale im. Henryka Karnówki, zorganizowanym w pierwszy weekend października w Pałacu w Rybnej (dzielnica Tarnowskich Gór). Był to ich pierwszy turniej z dłuższym tempem gry (1 godz. dla zawodnika na partię) i jednocześnie pierwszy, w którym prowadzono zapisy partii (chociaż w grupie dzieci nie było to obowiązkowe).
W grupie do 10 lat, w której występowali nasi młodzi szachiści, grali też uczestnicy mistrzostw Europy i Świata juniorów, w tym m.in. aktualna mistrzyni Unii Europejskiej dziewcząt do lat 8 (6-letnia! Wiktoria Śmietańska z Polonii Wrocław zdobyła ten tytuł w sierpniu br.).
Z naszej trójki szachistów najlepszym wynikiem może poszczycić się Michalinka, która zdobyła kategorię szachową i to od razu IV-tą ( GRATULACJE !!! ).
Nie udało się niestety pozostałej dwójce naszych zawodników podwyższyć posiadanych już kategorii ( Ola i Szymon mają piąte kategorie zdobyte w maju br. na IV Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach ). Ale był to ich debiut w partiach z wydłużonym tempem i muszą się przyzwyczaić do dłuższego namysłu w czasie gry (a także nierozpraszania się prowadzeniem zapisów partii). Następnym razem na pewno będzie lepiej .


Powiększ

GRATULUJEMY POLSKIM SZACHISTKOM

srebrnego medalu zdobytego na 42. Olimpiadzie Szachowej rozgrywanej w dniach 1 - 13 września br. w Baku.
To największy nasz sukces w historii kobiecych drużynowych szachów. Poprzednie 2 medale - brązowe nasze panie zdobyły w 1980 i 2002 roku. Ostatni srebrny medal na Olimpiadzie Szachowej zdobyła reprezentacja mężczyzn 77 lat temu w Buenos Aires w 1939 roku.
W Baku w rywalizacji kobiet ze 140 krajów zwyciężyły Chiny przed Polską i Ukrainą. Nasze panie grały w składzie: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska-Horowska, Klaudia Kulon i Mariola Woźniak (18-letnia zawodniczka Polonii Wrocław, wystawiona jako rezerwowa wygrała wszystkie swoje 6 partii !!!).
Nasza drużyna męska zajęła w Baku bardzo dobre 7. miejsce.Powiększ

Turniej o Puchar Wójta Gminy Koszęcin             11.09.2016

W upalną niedzielę 11 września 5-osobowa ekipa naszych "szachowych ludków": Ola, Kasia, Basia, Michał i Ignaś wzięła udział w VII Turnieju Szachowym o Puchar Wójta Gminy Koszęcin, który rozegrany został w Domu Spotkań Wiejskich w Rusinowicach.
W silnie obsadzonym turnieju (większość dorosłych, doświadczonych szachistów) uczestniczyło 66 zawodników, głównie z województw śląskiego i opolskiego. Grano 9 rund, z tempem 10 minut + 5 sek. na posunięcie dla zawodnika.
Nasi młodzi szachiści byli mocno zmęczeni 7-godzinnym turniejem (od 1000 do 1700) ale wszyscy dzielnie dotrwali do końca i pięknie grali, mimo, że w większości partii mieli za przeciwników dorosłych zawodników. Wszystkie dziewczęta uzyskały rankingi odpowiadające IV kategorii szachowej a chłopcy V-ej (normy dla mężczyzn są wyższe, niż dla kobiet).
4-letnia Basia i 6-letni Ignaś otrzymali nagrody rzeczowe jako najmłodsi uczestnicy turnieju. Ola "zarobiła" pierwsze swoje szachowe pieniądze - jako najlepsza z pań w turnieju .
Duże brawa dla wszystkich !!!


Powiększ

Dni Mikołowa 2016             3.09.2016

Trójka naszych szachistów: Ola, Michalinka i Szymon wzięła udział w Ogólnopolskim Turnieju Szachowym dla Dzieci o Puchar Burmistrza Miasta Mikołów, zorganizowanym z okazji Dni Mikołowa w tamtejszym Miejskim Domu Kultury.
Turniej rozgrywany był z tempem gry P-10' w trzech grupach wiekowych: do 8 (7 rund), 10 i 12 (9 rund) lat. Brało w nim udział blisko 100 młodych szachistów, z nielicznymi wyjątkami posiadających już kategorie szachowe. Niektórzy z nich zdobywali już medale w Mistrzostwach Polski i uczestniczyli w Mistrzostwach Europy i Świata.
Nasze "ludki" bardzo ładnie grały i należą im się duże brawa! Najtrudniejsze zadanie miała tutaj Michalinka, startująca w grupie do 10 lat i mająca w większości starszych od siebie przeciwników. Uzyskany ranking ( 1200 ) pozwoliłby jej na uzyskanie IV kategorii szachowej gdyby turniej podlegał ocenie rankingowej.


Powiększ

Wakacje z szachami - IV turniej             22.08.2016

Ostatni, czwarty wakacyjny turniej rozegrano na dystansie 6 rund. Zwyciężył z kompletem punktów Michał. Na kolejnych miejscach uplasowały się dziewczęta: Joasia, Maja, Michalinka i Julka.
Michał zajął też pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji, uzyskując 34 punkty. Kolejne miejsca zajęły tutaj także dziewczęta: Ola ( 31 pkt., I m-ce wśród dziewcząt ), Julka ( 30 pkt. ), Michalinka ( 24 pkt. ) i Joasia ( 19 pkt., uczestniczyła tylko w dwóch turniejach ).
Wszyscy biorący udział w ostatnim turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Ogółem w wakacyjnych turniejach rywalizowało 20 młodych szachistów z Koszęcina, Rusinowic, Częstochowy i Katowic.


Z wizytą na Księżej Górze             20.08.2016

Aktywnie spędziła gorący sobotni dzień Michalinka. Wzięła udział w corocznym turnieju szachowym "Cider-LATO" organizowanym na tzw. Księżej Górze w Radzionkowie.
Turniej ( 7 rund, P-15' ) rozgrywany był w jednej grupie (większość dorosłych) z wyodrębnieniem w końcowej klasyfikacji zawodników do lat 8 i 16. Nasza szachistka nie "załapała się" na puchar lub medal ( wprawdzie nie ma jeszcze ukończonych 9 lat lecz decyduje tu rok urodzenia, natomiast grupa do 16 lat to już prawie "zawodowcy" ) ale miała okazję potrenować i z młodszymi i starszymi szachistami.
Nie obyło się oczywiście bez odwiedzenia znajdującego się obok miejsca gry parku zabaw i rekreacji (patrz fotki).

Powiększ Powiększ


Wakacje z szachami - III turniej             8.08.2016

Trzeci wakacyjny turniej upłynął pod znakiem pięknej pogody i wypadało po kilku rundach zrobić przynajmniej kilkunastominutową przerwę aby mali szachiści zażyli trochę ruchu na słońcu.
Turniej zakończył się zwycięstwem Michała - 6,5 pkt. (zanotował tylko jeden remis - z Olą). Drugie miejsce zajęła Ola ( 6 pkt. ), trzecie Joasia ( 5 pkt. ).
Po trzech turniejach na prowadzenie wyszła Ola z dorobkiem 31 pkt. Kolejne miejsca: Julka ( 30 pkt. - poprzednia liderka), Michał ( 25 pkt. ), Michalinka ( 18 pkt.; w tym turnieju nie grała ) i Wojtek ( 16 pkt. ).
Czwarty, ostatni turniej 8 sierpnia. Początek jak zwykle o godz. 1000. Zapisy na miejscu od godz. 930 do 1000. Zapraszamy !

Powiększ Powiększ


Powiększ

Wakacje z szachami - II turniej             25.07.2016

W drugim turnieju wakacyjnym pierwsze miejsca padły łupem dziewcząt.
Zwyciężyła, z kompletem 7 punktów, Agnieszka (zawodniczka UKS Hetman Częstochowa), a na kolejnych miejscach uplasowały się Julka, Michalinka i Ola. Najlepszym z chłopców tym razem okazał się Kamil, który zajął 5. miejsce.
Po dwóch turniejach prowadzi Julka (20 pkt.) przed Olą (19 pkt.) i Michalinką (18 pkt.).
Zapraszamy na następny turniej 8 sierpnia. Początek jak zwykle o godz. 1000. Zapisy na miejscu od godz. 930 do 1000.
Relacja z turnieju dostępna jest też w "Gazecie Lublinieckiej" z dn. 12.08.2016r.


Powiększ

Wakacje z szachami - I turniej             11.07.2016

W "Klubie pod sceną" rozegrano, z udziałem 12 zawodników, pierwszy z czterech wakacyjnych turniejów.
Pierwsze miejsce zdobył z kompletem 7 punktów Michał. Kolejne miejsca: Ola - 6 pkt., Julka - 5 pkt. i Michalinka - 4 pkt.
Zapraszamy na następny turniej za 2 tygodnie 25 lipca. Początek o godz. 1000. Zapisy na miejscu od godz. 930 do 1000.


Powiększ

Mistrzostwa "Naukowej Wyspy"             21.06.2016

Odbyły się I Szachowe Mistrzostwa Szkoły Podstawowej "Naukowa Wyspa". O tytuł mistrza szkoły dzielnie walczyło 16 młodych szachistów. Rozgrywki przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund (każdy z z uczestników rozegrał 7 partii) z tempem gry po 15 minut na partię dla zawodnika.
Zwyciężyła Maja z wynikiem 6,5 pkt. (tylko 1 remis). Na kolejnych miejscach uplasowały się także dziewczęta: Ola, Julka i Michalinka. Piąte miejsce wywalczył najlepszy spośród chłopców Staś.Powiększ

Turniej o Puchar Rady Rodziców             19.06.2016

W czasie festynu szkolnego w Zespole Szkół w Koszęcinie zorganizowano także turniej szachowy. Wzięło w nim udział 12 uczestników, w większości z naszego kółka szachowego.
Z kompletem 6 punktów zwyciężył Paweł. Po 4 pkt. zdobyły aż 4 dziewczęta w kolejności: Joasia, Julka, Daniela i Michalinka.
Najlepsi otrzymali puchary i medale a wszyscy uczestnicy dyplomy.


Powiększ

Turniej o Puchar Burmistrza Kalet             12.06.2016

Czworo naszych młodych szachistów: Maja, Ola, Michał i Ignaś wzięło udział w plenerowym turnieju zorganizowanym w ramach "Dni Kalet" na tamtejszym stadionie.
Na większe sukcesy w gronie doświadczonych, w większości dorosłych zawodników wprawdzie nie mogli liczyć, ale łatwo nie "oddawali skóry" i przeciwnicy musieli się z nimi liczyć.
W sumie miło przy ładnej pogodzie i z korzyścią dla siebie spędzili tutaj czas, mając okazję podejrzeć jak grają doświadczeni szachiści.


Turniej Szachowy z okazji Dnia Dziecka             5.06.2016

Powiększ W niedzielne przedpołudnie w "Klubie pod sceną" zorganizowany został turniej szachowy dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Być może piękna pogoda sprawiła, że frekwencja w turnieju była mniejsza niż się spodziewano. Przy szachownicach zasiadło 13 młodych szachistów z Koszęcina, Strzebinia i Lisowa.
Pierwsze miejsce zajęła Ola, która przed ostatnią rundą, przy 2-punktowej przewadze nad rywalami, miała już zapewnione zwycięstwo. To kolejny świetny występ naszej młodej, niespełna 7-letniej, szachistki. Duże brawa!!!
Na drugim miejscu uplasowała się Joasia a na trzecim, najlepszy z chłopców, Michał. Kolejne miejsca zajęli: 4. Marcin, 5. Michalinka, 6. Julka.
Najlepszych spośród dziewcząt i chłopców uhonorowano pucharami, a wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali upominkami ufundowanymi przez sponsorów z naszej miejscowości.
Dziękujemy tutaj wszystkim fundatorom nagród a także Mamie Oli, która, poświęcając wiele własnego czasu, zaangażowała się w poszukiwanie sponsorów.

Powiększ

Ziemia Kluczborska zdobyta !!!             28.05.2016

Pięknym sukcesem zakończył się wyjazd siedmiorga naszych "ludków" do Maciejowa k. Kluczborka. W sali balowej tamtejszego pałacu rozgrywany był VIII Turniej Szachowy w Maciejowie, będący jednocześnie IV Otwartymi Mistrzostwami Ziemi Kluczborskiej.
Nasi młodzi szachiści świetnie grali i znakomicie zaprezentowali, i siebie i naszą miejscowość, w sąsiednim województwie - wszyscy wrócili do domu z pucharami!
W klasyfikacji dziewcząt z klas I-III pierwsze miejsce zajęła Ola, zdobywając tym samym tytuł mistrzyni powiatu kluczborskiego. Wicemistrzynią została Michalinka, na czwartym miejscu uplasowała się Maja a na piątym Julka.
W grupie chłopców z klas I-III tytuł wicemistrza zdobył Michał a Szymon zajął piąte miejsce. Niespełna 6-letni Ignaś uhonorowany został pucharem jako najmłodszy uczestnik.
W przerwie dla uczestników turnieju w przypałacowym parku zorganizowano ognisko z pieczeniem kiełbasek a także degustację miodu z pasieki w Maciejowie.
Duże brawa dla całej siódemki !!!

Powiększ

"Szachowe ludki"             14.03 - 23.05.2016

Ponad 2 miesiące nasi młodzi szachiści rywalizowali w cyklu turniejów pn. "Szachowe ludki" (to Ola zaproponowała tę nazwę ).
Pierwszy z 9-ciu turniejów wygrała Julka ale nie uczestniczyła w drugim i na prowadzenie wyszła Michalinka, która już do końca rozgrywek nie oddała palmy pierwszeństwa. Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji zajął Szymon, trzecie Ola a Julka uplasowała się na 4. miejscu (nie grała jeszcze w dwóch turniejach).Powiększ

Ola w mistrzostwach Zagłębia             21.05.2016

Ola znowu wystąpiła na szachowej arenie.
Tym razem wystartowała w Sosnowcu w imprezie mającej już kilkunastoletnią tradycję - XVI Otwartych Szachowych Mistrzostwach Zagłębia Przedszkolaków i dzieci do lat 7 (dopuszcza się udział dzieci nie mających w dniu imprezy ukończonego 8-ego roku zycia).
Ola świetnie grała i wywalczyła, wśród w większości starszych od siebie o rok dzieci, bardzo dobre 5. miejsce w klasyfikacji ogólnej a 3. m-ce wśród dziewcząt.
Duże brawa dla Oli i życzenia zdobycia w przyszłym roku złotego medalu w tych mistrzostwach !!!Powiększ

Pierwsze kategorie szachowe zdobyte !         7 - 8.05.2016

7-letnia Ola i o rok młodszy Szymon jako pierwsi z naszych "szachowych ludków" zdobyli kategorie szachowe. Wzięli oni udział w IV Szachowym Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który rozgrywany był w dniach 7-8 maja br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W turnieju uczestniczyło blisko 600, w większości młodych, szachistów z 8 krajów.
Tempo gry (30 minut na partię dla zawodnika) w grupie najmłodszych zawodników umożliwiało zdobywanie kategorii szachowych. Nasi młodzi szachiści wykorzystali szansę i w wyniku dobrej gry obydwoje uzyskali V kategorię!
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na 64 polach !!!


Powiększ

Występ na międzynarodowym turnieju             1.05.2016

W niedzielę 1 maja troje naszych młodych szachistów: Michalinka, Michał i jego młodszy brat Ignaś odważnie zagrało w silnie obsadzonym XIX Memoriale Szachowym im. Henryka Kawelczyka, który odbywał się w Blachowni k. Częstochowy.
Wśród 89 zawodników, w większości dorosłych i utytułowanych szachistów, byli także arcymistrzowie. Grał m.in. ubiegłoroczny wicemistrz Polski mężczyzn a także aktualna mistrzyni kobiet Ukrainy.
Nasi młodzi adepci królewskiej gry dzielnie walczyli i znakomicie grali. Na 27 możliwych do zdobycia punktów, Michalinka i Ignaś uzyskali po 9 a Michał 8 pkt. (zwycięzca turnieju arcymistrz Marcin Tazbir zdobył 25 pkt.). Wyniki pozwoliłyby im na zdobycie kategorii szachowych: Michalince - IV-ej a Michałowi i Ignasiowi - V-ej, gdyby w turnieju obowiązywało odpowiednie tempo gry (minimum 30 minut na partię dla zawodnika zamiast, jak było, 15 min.). 6-letni Ignaś uhonorowany został pucharem jako najmłodszy zawodnik w turnieju.
Duże brawa dla naszych młodych szachistów !!!

Powiększ

Ola wicemistrzynią Częstochowy              23.04.2016

Dwoje naszych szachistów: Ola i Szymon wzięło udział w III Otwartych Mistrzostwach Częstochowy dzieci do lat 7. Świetnie zaprezentowała się Ola zajmując 2. miejsce wśród dziewcząt i zdobywając jednocześnie tytuł wicemistrzyni Częstochowy! Ola uzyskała tyle samo punktów co zdobywczyni pierwszego miejsca (posiadaczka IV kategorii szachowej, grająca już od 2 lat w klubie w Czerwionce-Leszczynach) a o kolejności zadecydowała punktacja pomocnicza. Wielkie brawa dla Oleńki !!!
6-letni Szymon zajął bardzo dobre 10. miejsce wśród, w większości starszych od niego, chłopców.Powiększ

Ferie z szachami         18-27.02.2016

13 szachistów wzięło udział w turniejach szachowych organizowanych w czasie ferii zimowych. Odbyły się 3 turnieje a do końcowej klasyfikacji uczestnikom wliczane były 2 najlepsze wyniki. Pierwsze 3 miejsca przypadły w udziale chłopcom: Michałowi, Pawłowi i Szymonowi. Na kolejnych uplasowały się dziewczęta: Julka, Daniela, Joasia itd.
27 lutego po uhonorowaniu zwycięzców dyplomami dziesięcioro uczestników wzięło udział w symultanie szachowej (gra jednoczesna na wielu szachownicach), którą rozegrała 9-letnia szachistka z UKS Hetman Częstochowa Agnieszka Kokot. Wynik 6 : 4 dla Agnieszki. Zwycięstwa zanotowali: Joasia, Paweł, Michalinka i Daniela.Powiększ

Pierwszy turniej za nami             23.01.2016

Nasi młodzi adepci królewskiej gry przeszli swój "chrzest bojowy" - zaliczyli pierwszy turniej szachowy, który zorganizowany został w koszęcińskim Domu Kultury. Na starcie stanęło 17 szachistów: 12 dziewcząt i 5 chłopców.
Łatwo nie było, bo jeszcze nie zawsze bierki chciały słuchać swoich właścicieli : a to król złośliwie pozostawał na polu szachowanym, a to dwie wieże nie chciały zamatować samotnego króla przeciwnika, a to znowu pionek udawał, że to warcaby i przeskakiwał bierkę przeciwnika i tak dalej... Ale wszyscy zawodnicy dzielnie walczyli i dotrwali do końca rozgrywek.
Zwyciężył z kompletem 6 pkt. Michał. Kolejne miejsca: 2. Paweł, 3. Julka (najlepsza z dziewcząt), 4. Joasia, 5. Daniela itd.Archiwum: | 2016 | 2017 |Webadmin: Jan Nowakowski e-mail: jknow@poczta.onet.pl

stat4u